🔷 هدف سازمان توسعه تجارت تنوع سازی بازارهای صادراتی است

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که  تمرکز صادرات  غیر نفتی ایران بر بازارهای خاصی است  و  لازم است این وضعیت با افزایش صادرات به سایر بازارها ارتقا یابد گفت:  یکی از اهداف سازمان توسعه تجارت ایران متنوع سازی بازارهای صادراتی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، میرهادی سیدی سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران در مورد بازارهای خاصی که صادرات ایران به این کشورهای بیشتر است، اظهار کرد: در حال حاضر سه کشور چین، عراق و امارات سهم بالایی از صادرات غیر نفتی کشورمان را به خود اختصاص داده اند.

وی با بیان این که بر اساس آمار ۹ ماهه صادرات غیر نفتی، سه کشور اول مقصد صادراتی  ایران  حدود ۵۰ درصد صادرات غیر نفتی کشورمان را به خود اختصاص می دهند اذعان کرد: اگرچه تداوم و حفظ بازارهای صادراتی دارای اهمیت قابل توجهی است اما در کنار  آن افزایش صادرات به سایر مقاصد نیز مهم بوده و می تواند به متوازن کردن توزیع صادرات ما در بازارهای مختلف کمک کند.

سیدی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که برای ایجاد تنوع در بازارهای هدف ، باید افزایش صادرات به بازارهای جدیدی که دارای پتانسیل هستند مد نظر قرار گیرد افزود: لذا در همین راستا، عقد موافقت نامه های تجاری می تواند ابزاری در جهت افزایش صادرات به بازارهای جدید باشد در این صورت توزیع صادرات ایران در بازارهای هدف متوازن تر و آسیب پذیری صادرات از منظر تمرکز بر بازارهای محدود، کاهش می یابد.

سرپرست معاونت توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران عنوان کرد: لازمه ورود به بازارهای جدید، بررسی حضور فعالان بخش خصوصی در نمایشگاههای مرتبط بازارهای هدف است.

وی با تاکید بر این که استفاده از پتانسیل رایزنان بازرگانی کشورمان در بازارهای هدف  می تواند راهگشای حضور صادرکنندگان در این بازارها باشد ادامه داد: رایزنان بازرگانی می توانند نقش موثری در تعامل و راهنمایی صادرکنندگان ایرانی با فعالان بخش خصوصی مرتبط سایرکشورهای هدف ایفا کنند. در عین حال تولیدکنندگان و صادرکنندگان بزرگ با انجام تحقیقات بازاریابی در کشورهای هدف صادراتی می توانند ورود حرفه ای به این بازارها را در دستور کار خود قرار دهند.

وی از دیگر راهکارهای حضور و حفظ بازارهای هدف را حضور جدی تر در بازار مقصد از طریق تاسیس شرکت ، خرید سهام شرکت های مرتبط ،انجام سرمایه گذاری در ایجاد تاسیسات انبارداری ، ذخیره سازی و بسته بندی مناسب، تاسیس نمایشگاهها و فروشگاههای دایمی و نظایر آن دانست.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 10 − 1 =