سالی که گذشت از ابتدای آن با سایه ی سنگین کرونا و قرنطینه های گاه و بیگاه ناشی از آن سپری شد و همین امر باعث شد اکثر ناشران به خاطر رکود شدید بازار دست به عصاتر و گزیده تر اقدام نمایند.

همچنین طبق آمار رسمی به دست آمده با توجه به رشد تورم قیمت کتاب در سال ۹۹ با رشد ۱۵ درصدی همراه بوده که این مقدار در مقایسه با سال های قبلتر تفاوت محسوسی نداشته است.متوسط قیمت هر کتاب هم در سال ۹۹ حدود ۴۴ هزار تومان بوده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم ،طبق آمارهای نشر موجود در سایت خانه کتاب‌، در سال ۹۹ مجموعاً ۹۰ هزار و ۲۷۷ عنوان کتاب منتشر شده است که از این تعداد ۶۴ هزار و ۶۳۹ عنوان تالیفی و ۲۵ هزار و ۵۹۱ عنوان ترجمه بوده است. همچنین شمار کتاب‌های چاپ اول ناشران ۵۵ هزار و ۲۴۹ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها ۳۵ هزار و ۲۸ عنوان بوده است.

بررسی قیمت کتاب در سال گذشته
بررسی رده‌های دیویی نشر نشان می‌دهد که ادبیات با ۱۷ هزار و ۲۷۲ عنوان کتاب پیشتاز است‌، در حوزه ادبیات ۱۲ هزار و ۱۵۵ عنوان تألیفی و ۵۰ هزار و ۵ هزار و ۵۶ عنوان ترجمه بوده است. شمار کتاب‌های چاپ اول حوزه ادبیات ۱۱ هزار و ۵۷۰ عنوان و شمار تجدید چاپی‌ها ۵ هزار و ۶۴۴ عنوان بوده است.

شمارگان متوسط کتاب در حوزه ادبیات ۸۷۴ نسخه و متوسط قیمت کتاب ‌های این حوزه نیز ۴۰ هزار تومان است. بعد از ادبیات کودک و نوجوان با ۱۳ هزار و ۴۷۰ عنوان‌، کمک آموزشی با ۱۲ هزار و ۴۹۷ عنوان،‌ علوم عملی با ۱۱ هزار و ۵۲۸ عنوان، در رده‌های بعدی قرار دارند.

به هر حال سال ۹۹ با فراز و نشیب های نه چندان خوشایندی برای اهالی این صنعت از تعطیلی نمایشگاه کتاب تا به تعویق افتادن و برگزاری کم فروغ نمایشگاه چاپ و بسته بندی و مشکلات عدیده ی واردات کاغذ و سهمیه بندی همراه بود و تنها راه امید بستن و انتظار برای بهبودی اوضاع و رونق بازار در شرایط فعلیست.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 14 + یک =