در مورد اندازه گیری دما و رطوبت چاپخانه و اهمیت آن با هم صحبت کردیم. همچنین گفتیم که علت اصلی لزوم رطوبت رسانی به کاغذ و مرکب چه است و همینطور بررسی کردیم که در صورت کم بودن رطوبت کدام تکنیک های چاپی بیشتر لطمه میبینند. بعد از آن به بررسی برخی مشکلات رایج چاپ پرداختیم که در نگاه اول به نظر می آمد از قطعات چاپی ناشی میشوند، در حالی که همه ی مشکلات به یکجا ختم میشد، دما و رطوبت چاپخانه!

رطوبت چاپخانه

حال که نمیتوان نقش رطوبت در رنگ پذیری کاغذ و همینطور بر کیفیت خروجی چاپ را نادیده گرفت بهتر است سوال اصلی را مطرح کنیم:

در هر چاپخانه صرف نظر از تکنیک چاپی میزان مطلوب دما و رطوبت چاپخانه چقدر است؟

بهترین رطوبت را برای چاپخانه رطوبت سرد است ،چون رطوبت گرم به خاطر سبک‌تر بودن هوای گرم به بالای سالن می‌‌رود، در حیطه فعالیت چاپخانه قرار نمی‌‌گیرد.

رطوبت ۶۵-۶۰ درصد ، اندازه کاغذ را حفظ کرده ، هوا را تمیز نگه می‌‌دارد و برای چاپخانه ایده‌آل است میزان رطوبت در چاپ افست و سیلک اسکرین تفاوت چندانی ندارد البته این درصد در مناطق مختلف باید تعریف شود.

همچنین دمای ‌محیط ‌در ‌سالن ‌چاپ ‌بین ‌۲۱ ‌تا ‌۲۳ ‌درجه ‌سانتی‌گراد ‌با ‌تلرانس ‌۱+ ‌درجه‌ و ‌رطوبت ‌نسبی ‌آن ‌۴۵% ‌الی ‌۵۰% ‌با ‌تلرانس ‌۵%+ ‌تعیین ‌شده ‌است.

در چاپخانه بیشتر از چه نوع رطوبت سازهایی استفاده میشود؟

در چاپخانه ها بیشتر از رطوبت سازهای التراسونیک بهره گرفته میشود. این نوع رطوبت سازها با امواج مافوق صوتی مه سرد ایجاد نموده به بدین ترتیب رطوبت محیط را افزایش می دهند. رطوبت سازهای التراسونیک قدرت بسیار بالایی در افزایش رطوبت محیط های سربسته دارند. این نوع مه سازها در ظرفیت های مختلفی تولید میشوند.

به خاطر داشته باشید که از مه پاش های نازلی و سیستم فوگرهم می توان برای تأمین رطوبت چاپخانه استفاده کرد. این نوع مه پاش ها نیز آب به صورت پودر از نازل ها با فشار بالا خارج میکنند. ذرات پودری آب تمایل زیادی به جذب گرمای محیط دارند. این ذرات پودری با جذب گرما، تبخیر شده و در نتیجه رطوبت نسبی هوا را افزایش می دهند.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • پانزده − 15 =