💠صادرات ترکیه به ایران ۲۰۰ هزار تن رشد کرد/افت ۵۷ درصدی واردات از روسیه

بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور، در ۶ ماهه نخست سال جاری در حالی شاهد رشد وزنی ۲۰۰ هزار تنی واردات از ترکیه بودیم که صادرات کشور روسیه به ایران با افت قابل توجه ۵۷ درصدی مواجه شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، جزییات آمارهای تجارت خارجی کشور در نیمه نخست سال نشان می‌دهد، چینیها همچنان با صادرات ۵.۷ میلیارد دلار کالا در صدر کشورهای صادرکننده به ایران قرار دارند. وزن کالاهای صادر شده به ایران از چین ۲.۲ میلیون تن بوده که به لحاظ وزنی در مقایسه با شش ماهه نخست سال قبل رشد ۰.۷ درصدی را نشان میدهد.

این درحالی است که صادرات کالا از چین به ایران در مدت مذکور بیش از ۱۶ درصد رشد داشته است. ارزش دلاری صادرات کالا از چین به کشورمان در نیمه نخست سال ۹۵ حدود ۴.۹ میلیارد دلار بوده است.

🔹 رشد ۳۰۰ میلیون دلاری واردات از ترکیه

بر اساس جداول مربوط به کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران، امارات، ترکیه، کره و هند در رده های دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند. نکته جال توجه آنکه در این مدت واردات کالا از کشور کره با افت ۴.۶ درصدی رو به رو شده اما واردات کالا از کشور همسایه ترکیه به لحاظ وزنی با رشد ۳۰ درصدی و به لحاظ ارزشی با افزایش ۲۵ درصدی (۳۰۰ میلیون دلاری)همراه شده است.گفتنی است واردات از ترکیه در حالی به لحاظ وزنی ۳۰ درصد رشد داشته که از ۸۳۰ هزار تن به بیش از ۱ میلیون تن افزایش یافته است.

🔹 افت عجیب واردات کالای روسی

بیشترین افت کالای وارداتی در مدت مذکور در مقایسه با ۶ ماهه نخست سال ۹۵ به کشور روسیه بازمی‌گردد که صادرات کشور مورد اشاره به لحاظ ارزشی با کاهش ۵۷درصدی (۴۴۰ میلیون دلاری) همراه شده است.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • 16 − 13 =