🔷 رییس کل گمرک ایران در دیدار با دبیرکل سازمان جهانی گمرک
اجرای حمل ترکیبی با کارنه تیر توسط گمرک ایران برای اولین بار در دنیا/ ایران کریدور امن انتقال کالا

🔹 فرود عسگری رییس کل گمرک ایران با کونیومیکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک دیدار و گفت و گو کرد.

🔸 به گزارش روابط عمومی گمرک، کونیومیکوریا دبیرکل سازمان جهانی گمرک WCO) World Customs Organization) که صبح امروز به ایران آمده با رییس کل گمرک ایران دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار فرود عسگری در خصوص الکترونیکی شدن گمرک توضیحاتی را ارائه کرد.

🔸 عسگری در این دیدار ضمن خوشامد گویی به دبیرکل سازمان جهانی گمرک وضعیت گمرک را تشریح کرد و گفت: در ایران ۱۴۹ گمرک، ۸ منطقه آزاد و ۶۶ منطقه ویژه اقتصادی مصوب وجود دارد. ایران با توجه به موقعیت ژئوپلتیک خود، از موقعیت خاصی در نقل و انتقالات کالا برخوردار است. چنانچه با ۱۵ کشور مرز مشترک زمینی دارد و کریدور امنی برای انتقال کالاهای کشورهای مختلف از شمال به جنوب، از دریای خزر تا تا اقیانوس هند است.

🔸 رییس کل گمرک ایران از اجرای موفقیت آمیز پروژه تیر الکترونیک در گمرک ایران خبر داد و گفت: برای سهولت حمل و نقل کالا ، دو پروژه اخیرا با کمک سازمان ایرو (کنوانسیون تیر) و کشور ترکیه عملیاتی کردیم. همانطور که می دانید اطلاعات کالاها از طریق کارنه تیر به صورت فیزیکی بین کشورها جابه جا می شد اما با پروژه مشترک ایران ، ترکیه وسازمان ایرو این اطلاعات به صورت الکترونیک تبادل شد. ایران با آذربایجان وارد مذاکره شد که با این کشور نیز تبادل الکترونیک اطلاعات صورت خواهد گرفت.

🔸 عسگری ادامه داد: اتفاق مهم درحمل و نقل کالا ، حمل ترکیبی است که ایران در میان ۷۱ کشور عضو کنوانسیون کارنه تیر پذیرفته شده است و پروژه آزمایشی حمل ترکیبی با کارنه تیر از اسلوونی تا بندر عباس برای اولین بار در دنیا توسط گمرک ایران اجرایی شد . به عنوان مثال، کالایی که از اسلوونی به سمت ایتالیا حرکت کرد از آنجا با کشتی به ترکیه و از ترکیه با قطار به سمت ایران و در گمرک ایران با کامیون به سمت بندرعباس انتقال داده شد و برای اولین بار کارنه تیر به صورت حمل و نقل ترکیبی انجام گردید . این امر تسهیلات ویژه و سرعت در حمل را به دنبال خواهد داشت. تجربه جدیدی است و امیدواریم تقویت شود.

🔸 معاون وزیر اقتصاد همچنین در این دیدار به تغییر سیستمی رویه های گمرکی اشاره و تشریح کرد: در حوزه های اجرای گمرک الکترونیک ، در راستای شعار سال ۲۰۱۶ سازمان جهانی گمرک ( گمرک دیجیتال؛ حرکت به سمت جلو) سامانه جامع گمرکی را اجرایی کردیم و کلیه رویه های گمرکی اعم از واردات، صادرات و ترانزیت هم اکنون به صورت سیستمی و الکترونیک در حال اجرا است.

🔸 به گفته عسگری؛ اظهار کنندگان به صورت الکترونیکی کالا را اظهار می کنند. به همین ترتیب، براساس شاخص ها و مدیریت ریسک، سیستم محموله ها را در مسیر سبز، قرمز و زرد سطح بندی می کند. یک اتفاق مهم این است که در سیستم الکترونیک از ظرفیت کامل کارشناس ها به صورت متمرکز و مجازی در سیستم استفاده می شود. یعنی همه کارشناس ها در زیر سامانه کارشناس مجازی متمرکز هستند و سیستم براساس تعریفی که برای آن شده ، اظهارنامه ها را صورت هوشمند به کارشناسان ارجاع می دهد.

🔸 رییس کل گمرک ایران افزود: در این سیستم ممکن است، اظهار کننده در محل کار خود در تهران ولی محموله ای در بندرعباس و کارشناس در گمرک بازرگان باشد. پس اظهار کننده کارشناس را شناسایی نمی کند و بنابراین این سیستم در راستای شفاف سازی و فرهنگ شفاف سازی در گمرک است.

درباره مدیر سایت

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • شانزده − 5 =